Triumph – známy neznámy

Exkurz do histórie

Triumph Motorcycles bol založený v roku 1902 v anglickom meste Coventry, zakladateľom pôvodne z Nemecka, Siegfriedom Bettmannom.  N začiatku sa spoločnosť volala Triumph Cycle Company a vyrábala bicykle. Bettmann sa však spojil s Mauriceom Schultem a jeho partnerom Siegelom. Tento krok bol počiatkom transformácie firmy z firmy na bicykle na významného výrobcu motocyklov. Prvý motocykel značky Triumph (model No.1) bol vyrobený v roku 1902. Bol v ňom osadený belgický motor Minerva s výkonom 2,2 HP. V roku 1905 sa Triumph začal exportovať do Spojených štátov.

Triumph začal svoju slávu v oblasti motocyklových pretekov už v rokoch 1908-1910, kedy sa jeho motocykle zúčastnili rôznych súťaží a dosiahli veľmi dobré výsledky. Významným momentom bolo víťazstvo na Isle of Man TT v roku 1908vtedy s priemernou rýchlosťou 40 míľ za hodinu.

Počas Prvej svetovej vojny Triumph začal vyrábať motorky pre vojenské účely. Po Druhej svetovej vojne sa Triumph začal znovu rozvíjať. V 50. rokoch, pod vedením Edwarda Turnera, bol predstavený model Triumph Speed Twin, ktorý sa stal veľmi populárnym. Tento model, so svojím inovatívnym dvojvalcovým motorom bol základom pre ďalšie úspechy značky v oblasti športových aj cestných motocyklov.

Triumph sa v 60. rokoch stal veľmi známym na verejnosti vďaka niekoľkým filmom, v ktorých sa jeho motocykle objavili. Najznámejším momentom bola účasť Stevea McQueena v kultovom filme „The Great Escape“ (1963), kde jazdil na motocykli Triumph TR6. Tento film sa stal legendou a zvýšil popularitu značky.

Kríza značky

V 70. rokoch sa Triumph, ako mnoho iných britských značiek, stretol s vážnymi finančnými problémami. Po problémoch v rámci firmy a postupnom krachu tradičnej britskej motocyklovej výroby bol Triumph v roku 1983 na pokraji bankrotu. V tomto období došlo k rebrandingu a zmenám vo vlastníckej štruktúre.

V roku 1983 bola spoločnosť kúpená skupinou investorov pod vedením Johna Bloora, ktorý sa rozhodol znovu oživiť značku. Investície do modernizácie a obnovenia výroby viedli k tomu, že v roku 1990 bola znovu spustená výroba. Tento krok priniesol niekoľko úspešných modelov, ako napríklad Triumph Daytona 900 a Triumph Tiger. Na začiatku 21. storočia sa Triumph začal výrazne modernizovať. V tejto dobe spoločnosť predstavila niektoré svoje najpopulárnejšie modely, ako Triumph Bonneville a Triumph Rocket 3. Výrazné zlepšenie kvality, inovácie aj orientáciou na výkon pomohli Triumphu získať nových fanúšikov.

Pohľad užívateľa

K značke Triumph som sa dostal asi v roku 2010, keď som si hľadal motorku. Predtým som vlastnil Suzuki GSX1400, takže som bol zvyknutý na kombináciu objemu, výkonu a krútiaceho momentu. Akurát tá japonka mi bola vysoká a ťažká zároveň. Mojou podmienkou bol objem nad 1000, výkon a krúťak nad 100. Zároveň som nechcel skončiť na tuctovej motorke. Náhoda chcela, že som našiel Speed Triple 1050, ročník 2006. Tri valce mali úžasný ťah aj zvuk. Neopozeraný dizajn, výkon, hmotnosť, zvuk, farba, obratnosť – nič lepšie sa mi nemohlo stať. Rozhodovanie trvalo asi 2 minúty.

Druhým Triumphom bol Adventurer 900, retro fešák z roku 2001. (S motorkou som dostal aj video predávajúceho spolu so spomienkami na jeho prvý kontakt so značkou Triumph vo vojnových časoch)

Mašina mala najazdených sotva 30.000 km, jej majiteľ mal o 40 rokov viac ako ja, teda vtedy 84. Mal som istotu, že jej nenakladal, neničil ju. Chróm, oceľ, takmer žiadne plasty, klasik by to nazval: poctivé anglické železo. Klasický trojvalec 900 ccm neoslňoval výkonom, ale kultivovaným chodom a krásnym zvukom. Myslel som, že som už starnúci chlapík a netreba mi výkon. Ó, ako veľmi som sa mýlil!

Veľkým snom zostával Rocket III. Dielo s najväčším sériovo vyrábaným motorom o objeme 2300 kubických centimetrov. S veľkým rešpektom som ho osedlal na skúšobnej jazde. Najväčším prekvapením nebol výkon, ten som očakával. Bol to fakt, že po rozbehu nad rýchlosť chôdze stratila pocitovo táto raketa asi 150 kilogramov a stala sa ovládateľnou ako hociktorý naháč. Výkon sa neoplatí komentovať. Krútiaci moment je…, je…, jednoducho je! V akýchkoľvek otáčkach, v akejkoľvek rýchlosti. Legenda vraví, že spotrebný materiál s najčastejšou výmenou je zadná guma a predné brzdy. Rocket III si určite zaslúži  osobitný článok.

Prečo Triumph

Určite neopozeraná značka. Paleta modelov od Speed naháčov, cez Daytona jogurty, pokračujúc k enduro Tigrom, nevynechajúc bober Bonneville, chopper Americu a končiac pri Rocket 3. Každý model má pár pozoruhodností a určite nechýbajú najmodernejšie prvky výbavy. Nájde a vyberie  si každý. Hlavne trojvalcové motory majú kultivovaný zvuk a kombináciu predností dvojvalca (Nm) aj štvorvalca (kW). Oficiálni predajcovia na Slovensku fungujú, servisné náklady sú porovnateľné s chronicky známymi značkami. V každom prípade – ak budem znovu raz kupovať motorku, bude to znovu raz TRIUMPH.

napísal – MacOWitza 2025 –

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *